Aktuální informace |

AKCE BOWLING - 9

19.8.2017

     Bowlogo      

     Výbor ZO OS DOSIA Vás po letních prázdninách  opět srdečně zve na tradiční sportovní akci ,,Bowling", která se uskuteční dne 9.9..2017 v prostorech restaurace ,,Raketa - Bowling", v Opavě.

Více informací najdete na našich odborových vývěskách.

Milan Veselý - předseda ZO

Motivační příspěvek až 7 000,-Kč.

18.7.2017

     Řidiči brněnského dopravního podniku si mohou o letošních prázdninách vydělat až 7000 korun navíc. Jedná se o motivační příspěvek, který vedení zavedlo vzhledem k velkému počtu dovolených a tomu, že řadu měsíců chybí do ideálního stavu až 100 řidičů, především u autobusů. Stejně jako loni také dostávají všichni řidiči příplatek 50 korun za den, kdy venkovní teplota překročí 30 stupňů, řekla mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

     Řidiči autobusů a obecně v dopravě chybějí po celé republice. V Brně se však zatím nestalo jako v některých jiných městech, že by kvůli jejich nedostatku nevyjely některé spoje. "Všechny spoje garantované v jízdním řádu vyjíždějí," uvedla Lukšová. Jejich obsazení však není jednoduché, proto dopravní podnik sáhl k motivačnímu příspěvku. "Jeho výše se určuje podle počtu hodin odježděných navíc k základní pracovní době. Za měsíc lze nejvíce získat 3500 korun," uvedla Lukšová.

     S dlouhodobým problémem nedostatku řidičů se dopravní podnik potýká i přes to, že nabízí ve srovnání s jinými autobusovými dopravci na jižní Moravě téměř nejvyšší mzdu a vůbec například nemusel řešit dopad vládního nařízení o minimální hodinové mzdě. Zatím loni si v prvním pololetí přišel řidič průměrně při započítání přesčasů na 161 korun za hodinu, letos to bylo 170 korun. Za měsíc to je nárůst z 28 160 na 29 740 korun, což je více než průměrná mzda v Jihomoravském kraji. U samotných řidičů autobusů rostla mzda zhruba o pět procent meziročně na více než 31 000 v prvním pololetí. Ještě rychleji rostl plat řidičům tramvají, naopak nejméně řidičům trolejbusů.

     Řidiči brněnské MHD si mohou přes léto vydělat až sedm tisíc navícAktuálně má dopravní podnik zhruba 1400 řidičů, 600 z toho je autobusových. Dělá i různé náborové kampaně, aby přilákal více žen či studenty, kteří mohou jezdit brigádně. Několik nových řidičů tak přišlo, dlouhodobý problém však zůstává.

Zdroj:ČTK

admin.

AKCE - 8 DEN DĚTÍ KRUŽBERK.

4.4.2017

Více informací najdete na našich odborových vývěskách.

Jaroslava Hetmánková - místopředsedkyně ZO

AKCE BOWLING - 7

3.6.2017

Bowlogo

     Výbor ZO OS DOSIA Vás zve na poslední sportovní akci ,,Bowling", před letními prázdninami. Akce se uskuteční dne 17.6.2017 v prostorech restaurace ,,Raketa - Bowling v Opavě.

     Více informací najdete na našich odborových vývěskách.

Milan Veselý - předseda ZO

AKCE BOWLING - 6.

1.5.2017

Bowlogo

     Výbor ZO OS DOSIA Vás opět srdečně zve na tradiční sportovní akci ,,Bowling", která se uskuteční dne 27.5.2017 v prostorech restaurace ,,Raketa - Bowling", v Opavě.

Více informací najdete na našich odborových vývěskách.

Milan Veselý - předseda ZO

KONFERENCE - 22.4.2017

24.4.2017

     V sobotu 22.4.2017 se konala pravidelná výroční konference naší odborové organizace ZO OS DOSIA, při MDPO,a.s. I když byla konference ryze pracovní akcí, tak si všichni delegáti našli čas se příjemně pobavit.

    Více informací najdete na našich odborových vývěskách.

Milan Veselý - předseda ZO


1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 7
8 8
9 9
10 10
11 11
12 12
13 13
14 14
15 15
16 16
17 17
18 18
19 19
20 20
Nastavení fotogalerie

KONFERENCE 2017.

2.4.2017

                 Logo-dosia

           Výbor ZO OS DOSIA, při MDPO,a.s. svolává konferenci ZO.

Konference ZO se bude konat v sobotu 22.4.2017 v restauraci ,,Contact“ v Opavě – Kateřinkách.

Více informací najdete na našich odborových vývěskách.

Milan Veselý - předseda ZO

AKCE 4 - BEZRUČOVA MORAVICE.

1.4.2017

     Výbor ZO OS DOSIA Vás zve na turistický pochod ,,BEZRUČOVA MORAVICE", který se koná dne 15.4.2017.

Místo startu a cíle: Městský úřad v Hradci nad Moravicí (naproti nádraží ČD)

Start pochodu: od 6:00 – 12:00 hod. Trasy pochodu od 7 km do 50 km a cyklotrasy od 36 km do 60 km si určí každý sám.

Dopravu si každý účastník pochodu zajišťuje samostatně: autem, vlakem, autobusem(neproplácí se).

Startovné je pro členy ZO OS DOSIA, jejich rodinné příslušníky a děti do 15 let - zdarma !

Před startem na trasu se každý člen ZO OS DOSIA a jeho rodinný příslušník nahlásí u pověřené osoby, která bude mít seznam členů ZO.

Na startu bude pro naše členy, jejich rodinné příslušníky a děti do 15 let zajištěn teplý čaj a kobliha.

Stravování v terénu z vlastních zásob a v restauracích na trase.

V cíli bude pro naše účastníky pochodu zajištěno občerstvení: teplý čaj, chléb s domácí škvarkovou pomazánkou a také obdrží upomínkový dárek - perníkovou botu a pomlázku.

Krásné počasí, pohodu a úsměv po celé Vámi zvolené trase Vám přeje výbor ZO OS DOSIA.

Jaroslava Hetmánková - místopředsedkyně ZO

V2017

AKCE BOWLING - 3.

1.3.2017

Bowlogo

     Výbor ZO OS DOSIA Vás srdečně zve na další sportovní akci ,,Bowling", která se bude konat dne 25.3.2017 v prostorech restaurace ,,Raketa - Bowling" v Opavě.

     Více informací najdete na našich odborových vývěskách a v Menu - Společenské akce.

Milan Veselý - předseda ZO

Stručná rekapitulace Kolektivního vyjednávání o mzdách na rok 2017.

20.2.2017

          Kolektivní vyjednávání o mzdách na rok 2017. 

      Podpisem Dodatku č.5. skončilo kolektivní vyjednávání o mzdách na rok 2017 (dále KV).

    Dovolte abychom vás seznámili s jeho průběhem.

     Návrh na stanovení termínu druhého kola KV jsme podali ve shodě s druhou odborovou organizací dne 7.11.2016.

     Tomuto kroku předcházelo jednání výboru ZO OS DOSIA ze dne 22.10.2016, na kterém se projednal návrh na plošné navýšení mezd v částce 1 000,-Kč, měsíčně pro všechny zaměstnance MDPO,a.s.(dále DP). Dle našeho názoru by byla částka 1 000,-Kč/měsíčně spravedlivější než procentní nárůst mezd, při kterém dochází k selekci zaměstnanců tím, že rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším tarifním stupněm může být při např. 3%tním nárůstu tarifních mezd i více než 1 000,-Kč/měsíčně. Dalším důvodem našeho návrhu bylo to, že zvláštní mimořádné odměny, které na konci roku, dle Kolektivní smlouvy na roky 2014 - 2017 a Dodatku č.4, se zaměstnavatel zavazuje vyplatit zaměstnancům DP se pohybují na stále stejné úrovni, a proto by nic nebránilo jejich rozdělení na námi navrhovanou částku 1 000,-Kč/měsíčně. Dne 5.11.2016 jsme s tímto naším návrhem přišli na jednání s druhou odborovou organizací ustavenou v našem DP - OSPEA. Zástupcům OSPEA se námi navržená částka zdála jako nedostačující a navrhli částku 1 200Kč/měsíčně a právě tuto částku jsme předložili jako společný návrh na plošný a neselektivní nárůst mezd všem zaměstnancům MDPO,a.s.

     Nebudeme zde ventilovat komplikace v komunikaci s ředitelem společnosti, které předcházely určení datumu KV a problémy s uvolňováním členů VZO OS DOSIA na jednání.

     Druhé kolo KV se konalo dne 15.12.2016. Pan Ing. Jaromír Walaski MBA, ředitel společnosti (dále ŘS) přivítal všechny přítomné a řekl, že námi navrhovaná částka 1 200,-Kč by znamenala 5,7%tní nárůst tarifních mezd. Na tento nárůst mezd firma peníze nemá a proto trvá na návrhu zaměstnavatele na 2%tní nárůst tarifních mezd na rok 2017, který byl již schválený MMO. Kromě toho se na návrh zaměstnavatele doplní kolektivní smlouva: Zaměstnavatel uhradí vždy zaměstnanci činnost dárce krve a plazmy a navýší se cena stravenek na 80,-Kč. U stravenek byl na návrh pana Feigela, předsedy OSPEA, zrušený příspěvek ze sociálního fondu, který dělal cca.250,-Kč/měsíčně pro každého zaměstnance DP. Poté se ujal slova pan Milan Veselý, předseda výboru ZO OS DOSIA, který prezentoval návrh odborových organizací. Poukázal především na to, že většina dopravních podniků při navyšování tarifních mezd, upřednostňuje především dělnické profese a zejména pozici řidičů MHD. Není vyjímkou navýšení tarifních mezd o 5 a více procent. U některých dopravních podniků navyšují mzdy řidičům MHD různými benefity, věrnostními příplatky apod. Že peníze i přes několik let stále stejnou se opakující dotaci z MMO ve výši 70 milionů se v DP dají najít, není pochyb, jak to dokazují každoroční zvláštní mimořádné odměny na konci roku. Návrh, aby se tyto peníze použily na plošné zvýšení mezd o 1 200,-Kč/měsíčně plošně pro všechny zaměstnance, se nesetkal ze strany vedení společnosti s pochopením. Údajně by se firma při špatných hospodářských výsledcích mohla dostat do finančních potíží. Za posledních 18 let se to sice nikdy nestalo, ale co kdyby! Na dotaz předsedy ZO OS DOSIA proč ŘS při jednání na radnici jak se lidově říká nepraštil do stolu a neřekl buď mi dáte více peněz na navýšení mezd zaměstnancům DP nebo tady končím!, ŘS neodpověděl. Ani ostatní zástupci odborů, kteří se zapojili do diskuze nedokázali svými argumenty přesvědčit vedení DP o tom, že návrh zaměstnavatele na 2%tní nárůst tarifních mezd je nedostačující.

     Dalším krokem v rámci kolektivního vyjednávání bylo jednání s primátorem města Opavy panem Ing. Radimem Křupalou a náměstkem primátora panem Josefem Stiborským, které se konalo dne 2.1.2017 v kanceláři primátora. Hlavním důvodem setkání bylo projednání našich návrhů ke Kolektivnímu vyjednávání o mzdách na rok 2017. Oba zúčastnění zástupci Magistrátu města Opavy byli informováni o průběhu kolektivního vyjednávání, které proběhlo dne 15.12.2016 a také zde představil předseda výboru ZO OS DOSIA společný návrh na navýšení mezd v MDPO,a.s. Dále si vyslechli připomínky a návrhy i od ostatních pozvaných zástupců odborů které by mohli přispět k nárůstu mezd v MDPO,a.s. a podle našeho názoru se nám podařilo přesvědčit zástupce majitele dopravního podniku o oprávněnosti našich požadavků. V průběhu jednání navrhl pan Josef Stiborský, náměstek primátora města Opavy, že doporučí představenstvu MDPO,a.s. navýšit mzdy zaměstnancům MDPO,a.s. Také pan Ing. Radim Křupala, primátor města Opavy potvrdil, že nejen jako primátor, ale i jako člen ČSSD rozumí našim oprávněným požadavkům a podpoří navýšení mezd, zejména u řidičů MHD v MDPO,a.s.

     Třetí kolo KV se konalo dne 9.1.2017. Jednání se kromě vedení společnosti a zástupců odborových organizací, zúčastnili i členové představenstva MDPO,a.s. Po úvodním přivítání, předseda představenstva pan Ing. Adam Ludvík Kwiek požádal pana Milana Veselého, předsedu výboru ZO OS DOSIA o informaci z průběhu jednání s primátorem a náměstkem pro dopravu na MMO. Předseda VZO OS DOSIA podal všem přítomným veškeré informace o jednání na MMO a také přítomným členům představenstva vysvětlil jak vznikl společný návrh na nárůst mezd na rok 2017. Opětovně zdůraznil, že návrh vedení společnosti na 2%tní nárůst mezd je pro nás nedostačující a naznačil i možnost jít, jak je tomu u jiných DP, cestou navýšení mezd pouze u řidičů MHD a dělnických profesí. Poté si vzal slovo ŘS, který okamžitě náš návrh na zvýšení mezd pouze u řidičů MHD a dělnických profesí, jako údajně protizákonný, odmítl. Potom zcela mimo obsah KV rozdal ŘS fotografii poničené pneumatiky z vozu MHD. K tomuto tématu si vzal slovo pan František Král, člen výboru ZO OS DOSIA a ačkoliv nechápal, stejně jako všichni přítomní, důvod této fotografie na KV, tak udělal všem přítomným přednášku o provozních problémech v DP a o nedostatečném počtu našich kmenových řidičů, kteří jsou doplňováni důchodci, mechaniky z dílny, hasiči a řidiči z DP Ostrava. Upozornil také na možnost nedodržování bezpečnostních přestávek u řidičů DP Ostrava a s tím spojeným rizikem mimořádných údálostí. Prezentoval také svůj názor na nárůst mezd v MDPO. Podotkl, že dokud nebude mzda řidičů MHD v Opavě na slušné úrovni, tak se stále budeme potýkat s nedostatkem řidičů MHD a místo vytváření stabilního kolektivu kvalitních řidičů MHD se to bude stále řešit jako doposud. Další jednání probíhalo standartně. Představenstvo a vedení společnosti vysvětlovali zástupcům odborů proč nemohou navýšit mzdy zaměstnancům MDPO o více než 2%. A ani tentokrát si ŘS neodpustil invektivy na předsedu ZO OS DOSIA. Ten mu odpověděl, že nemá zájem na konfliktech s ŘS a kdyby místo hledání zbytečných konfrontací a sporů raději hledal zdroje jak navýšit mzdy zaměstnancům, tak už dávno máme 150,-Kč/hod.

     Po krátké přestávce v jednání, ve které se zástupci obou OO dohodli na kompromisním návrhu na nárůst tarifních mezd ve výši 3%, se už bez účasti představenstva MDPO, pokračovalo v KV. Bohužel ani tento návrh se u ŘS nesetkal s pochopením. Naopak ŘS dal zástupcům odborů jasně najevo, že buďto přistoupí na 2%tní nárůst tarifních mezd a mohou na konci roku očekávat vyplacení zváštních mimořádných odměn, ale v případě, že budou trvat na 3%tním nárůstu tarifních mezd, tak ŘS vyplatí pouze 100,-Kč v červencové a 100,-Kč v prosincové výplatě. Zbytek úspor vrátí na MMO.

     Zástupci odborů požádali o další přestávku, ve které přehlasovali předsedu ZO OS DOSIA, který trval na 3%tním nárůstu tarifních mezd a vyslovili souhlas s návrhem na 2%tní nárůst tarifních mezd zaměstnancům MDPO,a.s. na rok 2017 s platností od 1.1.2017. Opět se potvrdilo, že druhá odborová organizace je v našem dopravním podniku jaksi ne zrovna užitečná.

     Dnes se jasně ukazuje, jak bylo od ŘS nezodpovědné trvat na 2%tním nárůstu tarifních mezd, když už v měsíci lednu 2017 přesáhla inflace 2%. To znamená, že prakticky k žádnému nárůstu mezd nedošlo.

     K prosincové výplatě, ve které byly vyplaceny zvláštní mimořádné odměny, které dle Kolektivní smlouvy na roky 2014 – 2017, se zaměstnavatel zavazuje vyplatit, byl přiložený lístek s poděkováním ředitele společnosti všem zaměstnancům, kteří významnou měrou přispěli ke kladnému hospodaření společnosti. Vyplacením těchto odměn znamenalo meziroční nárůst mezd v průměru o 5,8%,  místo 3% vyjednaných při kolektivním vyjednávání o mzdách na rok 2016. Navýšení průměrné mzdy o 5,8% se bohužel netýkalo řidičů MDH, kterým se zvedla průměrná mzda o 3,5%. Je paradoxní, že zatímco u většiny dopravních podniků se zvyšuje mzda především  řidičům MHD, tak u nás je tomu právě naopak. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč naše odborová organizace trvala na plošném navýšení mezd všem zaměstnancům MDPO,a.s. ve stejné výši o 1 000,-Kč/měsíčně. Procentuální nárůst mezd totiž v praxi znamená, že ačkoliv všichni zaměstnanci MDPO,a.s. odvádí pro firmu stejně kvalitní práci, tak jsou při procentuálním nárůstu mezd selektováni a rozdíl v nárůstu mezd dělá i několik tisíc korun měsíčně.

Milan Veselý - předseda ZO

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | admin | podmínky | výměna odkazů